ptg

Pomnik Trudu Górniczego
Katowice, 1986

To hołd dla wysiłku górników upamiętniający śląską pracę i przemysł. Przestrzeń pierwotnie zaprojektowana jako symbol pracy wykorzystywana była do narracji państwowej i organizacji oficjalnych uroczystości.

Po transformacji ustrojowej pomnik oraz otaczający go granitowy plac utraciły swoje znaczenie. Niewykorzystywana i opuszczona przez miasto przestrzeń została w latach 90. przejęta przez lokalnych skateboarderów, którzy zaczęli nadawać jej nowe znaczenie. Miejsce było pilnowane i utrzymywane w czystości nie przez miasto, a przez kolejne pokolenia ludzi połączonych pasją do deskorolki. Dzięki nim wytworzyła się tu wyjątkowa więź i kultura, a sama lokalizacja zyskała miano kultowej – również poza granicami Polski.

W 2007 roku pojawiły się plany inwestycyjne zakładające ingerencję w teren pomnika, jednak szeroka mobilizacja i niegasnące zaparcie śląskiej sceny deskorolkowej skutecznie je zatrzymały. Za działaniami stało całe środowisko, a wśród zaangażowanych osób ważną rolę odegrali m.in. Paweł Krężel, Krzysiek Kotarba i Kuba Golański. Jednocześnie każdy, kto jeździł i uczestniczył w życiu PTG, miał swój udział w jego ocaleniu. W 2011 roku miejsce zostało przebudowane i oddane do użytku jako PTG Plaza.

Projekt dokumentuje codzienność na pomniku: tricki, atmosferę, radość, zmęczenie, wspólnotę, cierpliwość, wydarzenia i społeczność.

2006 – 2009